More Website Templates @ TemplateMonster.com - August 1st 2011!

Jak to właściwie jest z tym pedicure?

gabinet podoJuż tyle nazw zostało przybranych dla tej usługi, że klient sam prawdopodobnie nie wie na jaki pedicure i do kogo ma się udać. W internecie, na różnych stronach internetowych, forach i portalach społecznościowych pisze się o pedicure kosmetycznym, pedicure klasycznym, pedicure biologicznym, pedicure specjalistycznym, pedicure podologicznym, pedicure leczniczym. Słyszałem też o pedicure frezarkowym, pedicure SPA, i to pewnie jeszcze nie koniec nazw dopisywanych do pedicure.
Skąd biorą się te nazwy i kto je wymyśla?
Tak naprawdę są dwa rodzaje pedicure…
 
Tak naprawdę są dwa rodzaje pedicure – kosmetyczny i podologiczny.
Jedynie pedicure podologiczny  może być nazywany specjalistycznym lub leczniczym. Nazwy te są lepiej przyswajane bo Podologia nie wszystkim jest jeszcze znana nad czym należy niestety ubolewać.
Reszta to dopiski wzięte z wyobraźni, z niewiedzy, albo „wynajdywane” przez producentów kosmetyków i działy marketingowe w gabinetach kosmetycznych.
Na czym więc polega różnica między pedicure kosmetycznym a pedicure podologicznym?
Definicje są proste.

Pedicure kosmetyczny.
Pedicure kosmetyczny jest pielęgnacją zdrowych stóp poprzez stosowanie zabiegów parafinowych, peelingów, kremów, masażu relaksującego stopy i powierzchownej obróbce zdrowej skóry na stopach oraz usunięciu skórek okołopaznokciowych, skróceniu paznokci i ich pomalowaniu.
W myśl dotychczasowych przepisów i na podstawie obecnych uregulowań prawnych „kosmetyczka może wykonywać wszelkie zabiegi, które nie wypełniają definicji leczenia oraz zabiegu medycznego (leczniczego). Może wykonywać zabiegi mające na celu regenerację, pielęgnację i upiększanie ciała, o ile zakres samych czynności nie będzie leczeniem choroby bądź przywracaniem funkcji ciała.”
gabinet podologicznyPedicure podologiczny.
Pedicure podologiczny jest pielęgnacją i leczeniem stóp. Polega on na tym, że:
  • - Przy pomocy fachowej wiedzy specjalisty podologa przeprowadzony jest dokładny wywiad z pacjentem / klientem na temat ogólnego stanu zdrowia, a w szczególności stanu zdrowia kończyn dolnych.
  • - Zakładana jest karta klienta / pacjenta.
  • - Specjalistyczne oględziny kończyn dolnych i wnioski wpisywane są na kartę a propozycje pielęgnacji lub leczenia szczegółowo omawiane z klientem.
  • - Podczas pedicure podologiczny w sposób fachowy i najczęściej bezbolesny usuwane są modzele, nagniotki, gruba i twarda skóra na stopach, fachowa obróbka paznokci stóp i w razie potrzeby zastosowanie odpowiednio dobranych kremów lub preparatów.
  • - Podczas pedicure specjalistyczny używa się często drogiego sprzętu i wysterylizowanych narzędzi co zapewnia klientowi bezpieczeństwo podczas wykonywania usługi.
 
Do pedicure medyczny proszę wyszczególnić:
 
Hiperkeratozy (zgrubienia skóry):
 
miejscowy przerost warstwy rogowej naskórka. Hiperkeratozy powstają w wyniku stałego drażnienia, czy ucisku nieprzystosowanych do tego miejsc, ale także jako reakcja obronna skóry przy nadmiernym usuwaniu warstw rogowych.
 
Modzele:
Modzele na stopach powstają na skutek tarcia lub ucisku. Powodem jest niewygodne obuwie, zdeformowany układ kostny stóp oraz nadmierne usuwanie zrogowaciałego naskórka. Modzele są przeważnie owalne o żółtawym zabarwieniu. Często spotyka się modzele warstwowe.
Uwaga – modzele nie są bolesne. Chyba, że pod modzelem znajduje się odcisk to wtedy pacjent może odczuwać ból.
Modzele na stopach tworzą się najczęściej na opuszkach palców, stawów stopy lub podeszwach stopy nad główkami kości śródstopia.
Utrata elastyczności naskórka i pęknięć prowadzi często do zakażeń grzybiczych, bakteryjnych i wirusowych, dlatego modzele które są tego powodem powinny być bezwzględnie usuwane.

Grube, przerośnięte paznokcie:

kosmetyczny pedicureGrube lub zgrubiałe paznokcie stóp są efektem różnych chorób. Powstają również na skutek tarcia paznokci w ciasnym obuwiu lub są przypadłością genetyczną – również wrodzoną. Zgrubienia występują przeważnie na wszystkich paznokciach, ale może być też zgrubienie tyko jednego – w tym przypadku najczęściej paznokcia palucha.
Zła pielęgnacja i niefachowo zrobiony pedicure w znacznym stopniu mogą przyczynić się do twardnienia i zgrubień paznokci stóp. Powodów jest naprawdę wiele. Grube paznokcie występują u chorych na łuszczycę, cukrzycę, u osób z problemami ukrwienia, występują także przy infekcjach grzybiczych.
Grube paznokcie mogą doskwierać i utrudniać chodzenie, dlatego pomoc i wizyta u podologa jest wręcz wskazana.
Suchość skóry:
Suchość skóry objawia się z reguły łuszczeniem naskórka, pieczeniem, swędzeniem lub szorstkością skóry. Naskórek ma barwę żółtą, biało – żółtą, szaro – żółtą aż do brudnoszarej. Może przybierać obraz bolesnych pękających pięt. W skrajnych przypadkach pojawiają się rozpadliny dochodzące do skóry właściwej i prowadzące do niebezpiecznych stanów zapalnych a nawet krwawienia.
Suchość skóry można zaobserwować na pięcie, na palcach stóp i na zewnętrznej krawędzi stopy.
Znaczącym i bardzo powszechnym powodem suchości skóry kończyn dolnych są zaburzenia pracy układu krwionośnego. Zaburzenia te uszkadzają nerwowe zakończenia gruczołów łojowych i potowych co sprawia, że skóra nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów i lipidów. Na podeszwie mieści się około 600 gruczołów potowych. W przypadku suchości skóry nie ma tam ani jednego gruczołu łojowego produkującego serum, które jest odpowiedzialne za elastyczność naskórka.
 
 

Zapytaj nas : 723 928 646

stworzone przez online-art.pl

Polub na Facebooku

  • obrazek